PALETYZACJA SZYB

KONTEKST REALIZACJI

Proces paletyzacji tak niestabilnego, podatnego na uszkodzenia mechaniczne materiału jak szyby jest niezwykle niebezpieczny. Zarówno ryzyko zniszczenia elementu jak i uszczerbku na zdrowiu pracownika w przypadku rozbicia tafli szkła jest bardzo wysokie. Dodatkowo proces ten jest niezwykle wymagający – każda warstwa musi zostać odpowiednio ułożona i zabezpieczona do transportu.

Chcąc zminimalizować ryzyko uszkodzenia materiału oraz zwiększyć tempo paletyzacji tafli szkła użycie robota wydaje się niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, a dodatkowo pozwoli całkowicie wykluczyć ryzyko zranienia przez pracowników w sytuacji gdy tafla szkła ulegnie uszkodzeniu.
Paletyzacja szyb

WSPÓŁPRACA I WDROŻENIE

Proces paletyzacji szyb ze względu na charakter transportowanych przedmiotów wymaga precyzji i delikatności. Dodatkowo, aby produkt dotarł z powodzeniem do punktu docelowego podczas paletyzacji wymagane jest dodanie wypełniaczy ochraniających produkt. W chwili obecnej stanowisko obsługiwane jest przez 4 osoby, tak aby zapewnić nieprzerwaną pracę linii produkcyjnej i nie spowodować wąskiego gardła w fabryce.

W wyniku automatyzacji tego stanowiska nad paletyzacją czuwa robot przemysłowy będący z powodzeniem w stanie obsłużyć nawet do kilku taśmociągów, dzięki czemu jest w stanie samodzielnie nie tylko układać tafle szkła na palecie, ale również stosować materiały zabezpieczające je przed uszkodzeniem mechanicznym powstałym w czasie transportu lub w późniejszych etapach produkcji. Maszyna zapewnia nie tylko szybkość wykonywanych akcji, ale również precyzję.

KORZYŚCI

Paletyzator jest w stanie pracować nieprzerwanie, dzięki czemu nie powoduje przestojów w produkcji oraz nie podlega normom odnośnie wyznaczonego czasu pracy.
Roboty do paletyzacji z ulepszonymi przekładniami cechują się wyższą wytrzymałością na uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne co przekłada się na minimalizację kosztów utrzymania i serwisu maszyn.
Dzięki automatyzacji stosunkowo niebezpiecznego procesu zmniejszone zostało ryzyko uszczerbku na zdrowiu pracowników obsługujących ten sektor.
Proste w obsłudze oprogramowanie symulacyjne pozwala modelować schemat ułożenia elementów opierając się na wirtualizacji. Po ukończeniu nowa konfiguracja może zostać przesłana do wybranego robota przemysłowego zapewniając minimalny przestój w jego pracy.
Określony wcześniej schemat, z jakim są układane elementy na paletach pozwala zwiększyć powtarzalność i stopień zapełnienia palet w porównaniu do ich ręcznej paletyzacji